Kazdağları Hakkında

Sırtımızı yasladığımız Kaz dağları, 15.000 hektar orman alanı ve 5.000 hektar zeytinlik, 30 km uzunluğundaki sahil, 245 milyon yıllık metamorfik kayaçlar, 4 akarsu ve 9 adet tatlı su kaynağı, Manastır Çayı ve Şahin Deresi’nin oluşturduğu kanyonlar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından oksijen oranı bakımından İsviçre Alplerinin ardından ikinci sırada olduğu saptanmış olan havası, yaklaşık 900 civarında bitki çeşidi ve koruma altındaki yabani hayvan yaşamı ile Altınoluk, doğa tutkunları için bir cennettir. Korunması gerekli değerleri dolayısıyla Kaz Dağları’nın 21.300 hektarlık bir bölümü 1993 yılında Milli Park İlan edilmiştir. Milli Park alanına giriş kontrollü olup alan içindeki birçok rota rehber eşliğinde gezilebilmekte, zengin bitki örtüsü ve ilginç kaya formasyonları, tarihi köprü ve değirmenler, küçüklü büyüklü şelale, çağlayan ve yüzülebilir göletler görülebilmektedir. Milli Park girişlerine yakın köylerde birçok yerel rehber bulunduğu gibi, şehir merkezinde çeşitli tur şirketleri de rehberlik ve araziye uygun araç hizmeti sunmaktadır. Milli Park Sınırları dışında kalıp görülmeye değer doğal alanların en önemlileri Başdeğirmen ve Şahinderesi Kanyonu’dur. Bu alanlarda detaylı rehberli geziler yapılabilir ya da buralarda kurulmuş piknik alanları ziyaret edilebilir.

Beldemizi ziyaret edenlerin büyük bölümü 5 mavi bayrak sahibi plajlarımızda aileleri ile huzurlu ve sakin bir tatil geçirirken, tarih ve kültür meraklıları tarihi Çam Mahallesi ve Antandros antik kentini keşfetmekte, doğa ve av meraklıları Kazdağları Milli Parkı ve çevresinde yer alan hektarlarca ormanlık alanı gezmekte ve yaban hayatını gözlemlemekte, kronik sağlık sorunlarından yakınanlar oksijen oranı çok yüksek olan Altınoluk havasından, Kaz Dağları’nın temiz sularından ve çevredeki kaplıcalardan faydalanmaktadır. Misafirlerimiz yöreye özgü onlarca çeşit ot, çay, doğal ve taze sebze ve meyvelerimiz ve eşsiz zeytinyağımızı tattıktan sonra bu tatlardan vazgeçemezler. Beldemizde tatil ve eğlence kültürü seviyeli, sanat ve kültür ağırlıklıdır. Kısacası Altınoluk, her bütçeye, her zevke, her yaş ve kültürden insana doyulmaz ve unutulmaz tatiller sunmaktadır.

Altınoluk’ un yerlilerinin dediği gibi; Altınoluk’ un suyundan bir kez içen mutlaka tekrar Altınoluk’ a gelecektir.

 

ABDULLAH EFENDİ KÖŞKÜ:150 yıllık yapı Altınoluk Belediyesi tarafından satın alınıp restore edilmiş ve Antandros Antik Kentini Kurtarma Koruma ve Yaşatma Derneği’ne tahsis edilmiştir. Halen müze ve sanat galerisi olarak hizmet vermektedir.

SIRA ODALAR:Birbirine bitişik sıra evlerin oluşturduğu üç sokaktaki Rum evleri mübadele sırasında Midilli’den gelen Türklerin eline geçmiştir.

KUNDAKÇI DEDE CAMİİ:Caminin yapımına 1891 yılında Kundakçı Dede tarafından diğer köylülerin de yardım verme sözüne güvenilerek başlanmış, köylülerin sözlerinden dönmesi sonucunda varını yoğunu satan Kundakçı Dede tarafından tamamlanmıştır.

KÖY HAMAMI:Yaklaşık 100 yıllık geçmişi olduğu düşünülen hamam Kundakçı Dede Camiinin alt tarafında ter alır. Yapının restorasyon çalışmaları için hazırlıklar başlatılmıştır.

İBRAHİM ERDİM ZEYTİN YAĞI FABRİKASI:Kuyudere mevkiindeki fabrikanın büyük bölümü ayaktadır. Yapının müzeye dönüştürülmesi planlanmaktadır.

KAZI EVİ: Altınoluk Parkı içinde yer alan kazı evi Temmuz-Ağustos ayları arasında açık olup, Antandros antik kenti kazısında bulunan bazı eserler burada tasnif edilmektedir. Kazı evi gezilerek buluntular ve kazı çalışmaları hakkında bilgi alınabilmektedir.
40’a yakın tescilli binanın bulunduğu Çam Mahallesini gezerken mahallenin meydanındaki kahvelerde ya da biraz güneyindeki Altınoluk Parkı’ndaki çay bahçelerinde mola verebilir, kapaktan kesme, koruk suyu ya da karadut suyu gibi yöresel lezzetleri tadabilir, taze sebzeler ile ev yapımı zeytin ve zeytin yağlarıyla enfes kahvaltılar alabilirsiniz.

AVCILIK:Bölgede avcılık ve balıkçılık Homeros’un İlyada’sından beri devam etmektedir. İklimi ve bitki örtüsü sayesinde yaban hayatı çok zengin olan Kaz Dağlarında avcılık faaliyetleri doğal hayata zarar vermeyecek şekilde sürdürülmekte. Milli Park’ın da ilanı ile ayı ve karaca avı yasaklanırken yaban domuzu ve keklik avına kontrollü bir şekilde izin verilmekte. Avcılık faaliyetleri konusunda Avcılık ve Atıcılık Klübü’nden bilgi alınabilir. Balıkçılık faaliyetleri ise limanda bulunan Su Ürünleri Kooperatifi tarafından yürütülmekte. Körfez açıklarında karşılaşılan ve zarar verilmeden yakalanan çeşitli balık ve su canlılarını limanda yer alan akvaryum ziyaret edilerek görülebilir.